spólka

Zakup spółek – jak przebiega?

Inwestycje

Są firmy, które po krótkim okresie świetności upadają lub muszą szybko zostać zlikwidowane. Może się jednak okazać, że spółka w stanie likwidacji zyska drugie życie, jeśli tylko zadbają o nią odpowiedni ludzie. Jest to związane ze skupem spółek. Stanowi to proces nastawiony głównie na zysk, jednak może okazać się korzystne dla firmy skupującej oraz dla sprzedającego firmę.

Kto zajmuje się skupem spółek?

Jeżeli planujesz likwidować spółkę lub sprzedać ją jeszcze przed likwidacją nie musisz się tym martwić samodzielnie. Istotnie, jeżeli proces likwidacji jest już w trakcie, wówczas konieczne jest wyprzedanie majątku spółki. Skupowaniem spółek w różnym etapie ich funkcjonowania zajmują się profesjonalne firmy. Bardzo często samodzielnie odszukują firmy, które są warte zakupienia. Za odpowiednią kwotę firmy skupujące decydują się na zakupienie różnego rodzaju spółek, w tym:

  1. spółki w upadłości – przejmuje się ich zarządy oraz udziały, w chwili kiedy spółka już ogłosiła upadłość albo jest w stanie likwidacji,

  2. spółka zadłużona – znajdująca się o krok od postępowania upadłościowego;

  3. spółka czysta – nie posiadająca żadnych zadłużeń finansowych względem jakichkolwiek wierzycieli.

Poza samym skupem firmy skupujące często oferują również opcję oddłużania przedsiębiorstw. Pomagają w przeprowadzeniu procesu oddłużania, co jest istotne, jeżeli właściciel chce zamknąć firmę na czysto, bez długów.

Jaki jest cel skupowania spółek?

Skupowanie spółek w trudnym stanie nie powinno być szczególnie zaskakujące. Stanowi to korzyść dla nabywcy oraz dla sprzedającego, który z powodzeniem pozbywa się problemu. Wśród przyczyn pozbywania się spółki wymienia się najczęściej:

  1. problemy finansowe spółki,

  2. brak pomysłu na rozwój spółki,

  3. brak pomysłu na przyszłość spółki i celu jej prowadzenia w aktualnej formie,

  4. plan rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej, innej niż dotychczasowa,

  5. nieporozumienia w gronie wspólników.

Takie przyczyny mogą spowodować, że sprzedaż spółki może okazać się najlepszym z rozwiązań. Korzystają na tym spółki zajmujące się skupowaniem innych firm.

Przy tym dobrze pamiętać, że skup nie odbywa się nielegalnie, nie jest działaniem z pogranicza prawa. Obrót firmami w stanie likwidacji lub upadłości jest regulowany przez prawo, ale nie jest nim ograniczany jako nielegalny. Normują go konkretnie przepisy kodeksu spółek handlowych. Pozwala to na bezpieczne przeprowadzenie transakcji i zadbanie o istotne interesy obu stron, kupującej i sprzedającej. Warto wiedzieć, że swoich udziałów w spółce mogą pozbyć się jednocześnie wszyscy wspólnicy, jak również tylko jeden, w wyniku określonych wyżej przyczyn.

Podstawowe czynności przy skupie

Zanim dojdzie do podpisania umowy sprzedaży-zakupu sprawdzany jest dokładnie stan przejmowanej spółki. Wiadome jest, że jej stan nie jest najlepszy, jednak konieczna jest weryfikacja pewnych informacji i dokumentów, czyli:

  1. zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych,

  2. zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu z obowiązkowymi opłatami,

  3. bilans,

  4. rachunek zamknięcia z datą transakcji,

  5. protokół zdawczo-odbiorczy związany z przekazaniem dokumentów należących do spółki (umów, historii konta spółki, dokumenty księgowe).

Korzystne aspekty skupu spółek

Skupowanie spółek, jak już wspomniano przynosi wiele korzyści. Sprzedający (zbywca) pozbywa się problemów w postaci udziałów lub całe spółki, z kolei kupujący (nabywca) zyskuje przyszłe korzyści finansowe. Dzięki zebranym dokumentom i zapisom, firmy skupujące mogą w każdym momencie przedstawić dokumentacje świadczące o wywiadzie na temat zakupionej spółki oraz na temat braku jej zaległości finansowych.

Do zapisów umowy dodaje się zazwyczaj informację, że skupowana spółka nie ma żadnych zaległości finansowych w momencie sprzedaży, a jeżeli pojawiłyby się roszczenia w przyszłości to ich zaspokojeniem musi się zająć sprzedający. Nowy nabywca nie musi się martwić. Jest to związane z art. 299 kodeksu spółek handlowych. Mówi on, że zobowiązania poprzedniego zarządu, nie są zobowiązaniami nowego nabywcy.

Więcej informacji na stronie  http://fabrykakreatywna.com/services/skup-spolek/

Dodaj komentarz