wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna – mechanizacja wymiany powietrza między domem a otoczeniem

Biznes

Straty ciepła spowodowane tradycyjną wentylacją grawitacyjną sięgają nawet ok. 30-40% ogółu strat energii w domu jednorodzinnym. Liczby te pokazują, jak ważna jest wiedza na temat poprawnego zaplanowania systemu wymiany powietrza między naszym domem a otoczeniem zewnętrznym; aby sprostać rosnącym wymaganiom energooszczędności dla nowo powstających budynków (stawianym głównie przez przepisy unijne), powinny one zostać zaizolowane termicznie w sposób szczelny, posiadać przynajmniej jedno niekonwencjonalne źródło pozyskiwania energii oraz być wyposażone w wentylację mechaniczną.

Wentylacja mechaniczna – czym jest?

Wentylacja mechaniczna to taka, w której ruch powietrza wywołany jest sztucznie przez urządzenia (zazwyczaj elektryczne), co stanowi przeciwieństwo wentylacji grawitacyjnej, gdzie wymianę powietrza powoduje różnica ciśnień między dwoma ośrodkami – budynkiem a otoczeniem zewnętrznym. Oprócz owej różnicy ciśnień, czynnikami sprawczymi są dodatkowo wszelakie nieszczelności okien, drzwi czy filtracja przez ściany. Oznacza to, iż wentylacja wnętrz może być okresowo albo trwale zaburzona; wymiana starych okien na nowe, szczelniejsze często wiąże się z osłabieniem cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i pojawieniem się grzybów oraz pleśni. Problem ten wyeliminować pozwala zastosowanie wentylacji mechanicznej, niezależnej od pogody i pozostałych, wyżej wymienionych elementów.

Wybór urządzenia

Decyzja o wyborze mechanicznego sposobu odświeżania powietrza wnętrz w naszym domu musi być poprzedzona dość szczegółowym zagłębieniem się w temat rynku instalacji mechanicznych. Na rynku dostępnych jest obecnie wielu producentów akcesoriów wentylacyjnych. Zbierając informacje odnośnie konkretnego rozwiązania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów podawanych przez producenta (lub też ukrywanych celowo) takich jak:

  • sprawność wymiany powietrza (zazwyczaj w m3/h) – odpowiednim będzie zatem wcześniejsze ustalenie ilości powietrza wymienianej w danym pomieszczeniu,
  • sprawność odzysku ciepła – jeżeli nasza wentylacja mechaniczna będzie wyposażona w rekuperator,
  • poziom natężenia hałasu – aparatura powinna pracować na tyle cicho, aby nie zaburzała wypoczynku mieszkańców (zwłaszcza nocą),
  • cena – nie zawsze wysoki koszt instalacji wiąże się z najbardziej optymalną jej pracą w danym pomieszczeniu i budynku.

Wybór wentylacji uwzględniający wszystkie te aspekty powinien spowodować poprawę komfortu użytkowania budynków w sposób natychmiastowy. Korzyści płynące z zainstalowania w obiekcie mechanicznych urządzeń do wymiany powietrza między domem a środowiskiem zewnętrznym z pewnością są odczuwalne zarówno w pierwszych dniach po remoncie, jak i na dłuższą metę – kiedy obserwujemy zwrot inwestycji do naszych portfeli.

Dodaj komentarz