Posiadacze ładunku powszechnie zadają sobie pytanie, czy ubezpieczać towar w okresie przejazdu – czasami taka możliwość jest także proponowana poprzez przewoźnika (poniektórzy twierdzą wprost, iż sugestia ubezpieczenia bagażu jest jednym spośród dowolnych obowiązków spedytora). Ubezpieczenie Cargo zdecydowanie należałoby wykupić. Pozwoli ono uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zniszczenia, ubytku czy strat produktu, nie jedynie w przewozie samochodowym, jednak też lotniczym, kolejowym, morskim oraz śródlądowym.
Czym jest ubezpieczeni cargo?
Ubezpieczenia Cargo jest to usługa specjalnego ubezpieczenia transportowanego produktu przed ewentualną szkodą na okres jego transportu z miejsca nadania do odbioru. Usługa owa zapewnia interesy użytkownika na wypadek utraty wynikłej w okresie przejazdu, np. zniszczenia, uszkodzenia czy zagubienia produktu, zaniedbań w dostawie, niewłaściwej dostawie itp.
Zakres polisy określany jest poprzez ubezpieczyciela, przy czym przeważnie obejmuje ona straty żywiołowe, karambole sposobów transportu, rozboje i kradzieże lub zniszczenia produktu podczas załadunku oraz wyładunku, niewątpliwie z uwzględnieniem wyłączeń znajdujących się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Typ ubezpieczanego produktu także nie ma większego znaczenia – mogą to być surowce, materiały lub produkty gotowe. Należałoby tylko pamiętać, iż ubezpieczenie cargo nie obejmuje dzieł sztuki, dokumentów, żywych zwierząt, wartości finansowych itp.
Kto winien skorzystać z ubezpieczenia CARGO?
Ubezpieczenie CARGO jest dedykowane dla wytwórców i handlarzy, jacy w ramach działalności wysyłają i sprowadzają produkty. W związku z charakterem wykonywanej działalności są oni narażeni na szkody powstałe podczas przejazdu. Ubezpieczenie CARGO jest także wykupywane powszechnie poprzez pracodawców spółek przewozowych jako uzupełnienie OC przewoźnika. Część zakresu ubezpieczenia CARGO pokrywa się z ubezpieczeniem OC przewoźnika. Należy natomiast pamiętać, iż by osiągnąć odszkodowanie z OC, to przewoźnik musi być całkiem odpowiedzialny za zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Ile kosztuje ubezpieczenie CARGO?
Poziom ochrony własnego produktu wiąże się z wielkością składek ubezpieczeniowych. Dodatkowo, zakres ochrony (podstawowy, powiększony czy pełny) musimy wybrać we współzależności do typu przewożonego mienia oraz zagrażającemu mu zagrożeniu. Dla przykładu, przewożąc elektronikę, jaka jest niezwykle wrażliwa na kradzież oraz w dodatku podatna na szkody, wybierzemy inną opcję ubezpieczenia CARGO, aniżeli w wypadku stalowych konstrukcji, jakie właściwie nie są wrażliwe na rabunek. Wysokość składek ubezpieczeniowych wiąże się też z rodzajem polisy. Zdecydowanie najdroższe są polisy jednostkowe.