firma

Rodzaje obowiązków alimentacyjnych

Pieniądze

Zagadnienia dotyczące obowiązku alimentacyjnego, jest dosyć dobrze znane w społeczeństwie. W skrócie oznacza on konieczność zapewnienia utrzymania konkretnie wskazanym osobom. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym można spotkać się z dwoma głównymi rodzajami alimentów. Są to alimenty od rodziców na rzecz dzieci i odwrotnie – świadczenie dzieci na rzecz rodziców. Inne formy świadczeń alimentacyjnych to alimenty płacone drugiemu współmałżonkowi. Nierzadko występuje również obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków lub wzajemny obowiązek alimentacyjny wobec  rodzeństwa.

Alimenty na dzieci

Najbardziej znanym zagadnieniem jest świadczenie alimentacyjne na dzieci. Najczęściej występuje w przypadku rozwodu rodziców. W pełnej rodzinie zazwyczaj oboje rodzice partycypują w kosztach utrzymania dzieci. W przypadku, gdy małoletnie czy pełnoletnie, uczące się dzieci zostają przy jednym z rodziców, drugi rodzic ma obowiązek finansowego wsparcia swojego potomka. Jeśli chodzi o wysokość alimentów, to w polskim prawie istnieje przesłanka, która mówi o tym, że dzieci po rozwodzie rodziców mają prawo do życia na tym poziomie co rodzice. Jeżeli więc rodzic, który zostaje bez dzieci jest zamożny, to ma on obowiązek zapewnić swoim dzieciom status materialny porównywalny z własnym.

Alimenty od dziadków

Takie przypadki zachodzą wtedy, gdy nie ma możliwości wyegzekwowania alimentów od rodziców, bądź rodzice już nie żyją. Czasem bywa też, że żyjący rodzic nie może w żaden sposób prowadzić działalności zarobkowej. Orzekanie w takich sprawach bywa zazwyczaj trudne i moralnie problematyczne. Zazwyczaj Dziadkowie nie posiadają aż tyle własnych środków, aby łożyć  na swoje wnuki. Tak więc każdy taki przypadek powinien być rozpatrywane ze szczególną wnikliwością.

Alimenty na rodziców

Coraz częściej w praktyce prawniczej zdarza się ustanawianie świadczeń alimentacyjnych na rzecz rodziców. Nierzadko na emeryturze zostaje znacząco obniżony poziom życia. W takich przypadkach, dzieci, którym powodzi się lepiej, mają obowiązek pomocy swoim rodzicom. Jeżeli nie robią tego dobrowolnie, rodzice w całym majestacie prawa mogą zażądać alimentów od swoich dzieci.

Obowiązek alimentacyjny wobec współmałżonka

Alimenty dla współmałżonka to częsty przypadek w przypadku rozwodu. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy na skutek rozwodu, poziom życia jednego z współmałżonków drastycznie się obniżył. Dodatkową przesłanką bywa fakt, że poszkodowana strona nie ma możliwości zarobkowania. Obowiązek wsparcia alimentacyjnego może wystąpić również w małżeństwie. Zazwyczaj taka sytuacja współistniej z przemocą ekonomiczną wobec drugiej osoby.

Źródło: kancelaria prawna Kraków

Dodaj komentarz