Inwestowanie w nieruchomości to obszerna dziedzina, w której można wypracowywać zyski z tytułu m.in. kupowania i sprzedawania mieszkań z zyskiem, w ramach flipingu na nieruchomościach. Można jednak zarabiać też w nieco inny sposób, a prostą metodą na to mogą być tak zwane gotowce inwestycyjne. Sprawdźmy, czym one są i jak inwestować właśnie w takim trybie.
Czym jest gotowiec inwestycyjny?
W żargonie, jakim posługują się podmioty rynku nieruchomości, można spotkać się z pojęciem gotowca inwestycyjnego. To w praktyce nieruchomość, która przygotowana jest do wynajmu. Innymi słowy, gotowce inwestycyjne w postaci nieruchomości to taki ich rodzaj, który generuje dochód pasywny dla inwestora. Można powiedzieć, że jest to gotowy produkt, który z założenia ma przynosić większe zyski w porównaniu z wynajmowaniem zwykłego mieszkania. Gotowce inwestycyjne powstają po to, aby móc zmaksymalizować zyski i jak najlepiej wykorzystywać potencjał lokalizacyjny i użytkowy mieszkania lub innego lokalu.
Jak przygotowywane są mieszkania do wynajęcia?
Wynajmowanie mieszkań nie jest nowym sposobem na inwestowanie pieniędzy i czerpanie z tego tytułu stałych, pasywnych dochodów – bez konieczności wkładania w całą inwestycję dużych nakładów czasu i pracy. Nieruchomości w formie gotowców inwestycyjnych są przygotowywane nieco inaczej, niż zwykłe mieszkania na wynajem. Najczęściej są kupowane w blokach z tzw. wielkiej płyty. Następnie nieruchomość jest dzielona na pokoje, a kuchnia, o ile istnieje taka możliwość i zasadność, przenoszona jest do przedpokoju. W ten sposób powstaje większa przestrzeń mieszkalna, którą można wynajmować np. studentom czy robotnikom. Gotowce inwestycyjne mają to do siebie, że są produktem inwestycyjnym, jaki powinien odpowiadać na oczekiwania rynku. Na przykład powstanie takiego lokum jest zasadne w miastach akademickich, jak Warszawa, gdzie występuje wysokie zapotrzebowanie na wynajem pokoi dla studentów z różnych stron Polski, ponieważ istniejące akademiki są przepełnione i nie zaspokajają potrzeb żaków.
Inwestorzy przygotowujący mieszkania na wynajem dla większej grupy osób najczęściej są firmą budowlaną czy deweloperem zajmującym się taką działalnością. Mogą to być również fliperzy, trudniący się szczególną gałęzią flipingu na nieruchomościach.
W gotowcu nieruchomościowym nie powinno być gazu – ze względów bezpieczeństwa, zaś instalacja elektryczna powinna być tak przemyślana, aby odpowiadała potrzebom zgłaszanym przez 5-6 osób jednocześnie w wynajmowanym mieszkaniu. Przy mieszkaniach kilkupokojowych dobrze jest, jeśli jest dostęp osobno do toalety i łazienki z wanną lub kabiną prysznicową, co zwiększa komfort mieszkańców i atrakcyjność gotowca mieszkaniowego. Im więcej pokoi uda się wygospodarować w jednej nieruchomości na wynajem, tym lepiej, ponieważ w ten sposób można maksymalizować zyski z wynajmu mieszkania.
Zalety gotowców inwestycyjnych
Nabywając nieruchomość, która jest gotowym do wynajęcia mieszkaniem, w pełni wyposażonym, wyremontowanym i atrakcyjnym dla potencjalnych najemców, możemy sobie zapewnić dochód pasywny na kolejne lata. Transakcja zakupu gotowca inwestycyjnego kierowana jest głównie do osób prywatnych – inwestorów, którzy chcą zainwestować bezpiecznie posiadane środki finansowe i osiągnąć w ten sposób komfort finansowy. Dochód pasywny, jaki przynosi wynajmowane mieszkanie, może być dodatkowym źródłem finansowania budżetu domowego.