W codziennej praktyce coachingowej zdarzają się sytuacje, kiedy klient wskazuje na trudności w relacji z inną osobą. Mimo że coaching studia uczą, jak uporządkować relacje w obrębie zespołu, warto sięgać po ćwiczenia lub zalecenia, jakie pojawiały się na etapie edukacji. Właściwie stosowane narzędzia są w stanie szybko zlokalizować problem i zażegnać go wtedy, gdy jest dopiero na etapie formowania się.
Zmiana Perspektywy
Każdy nauczyciel coachingu posiada swoje własne sposoby na edukowanie. Wiele z nich nadają się do stosowania doraźnego, w zależności od sytuacji. Jedną z technik jest Zmiana Perspektywy. Doskonale sprawdza się podczas rozmowy z ważnym klientem, rozmowie kwalifikacyjnej oraz negocjacjach. Metoda polega na przeświadczeniu, że nasz pogląd na konkretną kwestię (na przykład relacje z drugą osobą) jest tylko jednym z wielu punktów widzenia. W dodatku dość fragmentarycznym, więc niewystarczającym. Jest on osobie zainteresowanej poglądem najbliższym, ale nie powinien zamykać na argumenty drugiej strony. Dopiero postawienie się w roli innej osoby, próba spojrzenia z jej perspektywy jest w stanie poszerzyć horyzont myślowy. Zagadnieniom tego typu można się przyjrzeć jakże na etapie coaching studia. Mówią o nich również krótsze kursy coachingowe.
Karty coachingowe
Coach ma do dyspozycji wiele sposobów komunikowania się. Kiedy zwykłe pytania nie przynoszą satysfakcjonującej odpowiedzi, należy szukać innych metod. Dopiero właściwie dobrane narzędzie jest w stanie dotrzeć do emocji, skojarzeń i wyobrażeń klienta. Wybierając się na coaching studia, można poznać metodę pracy z Kartami. Świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy pracuje się nad poszerzeniem możliwości do tworzenia kreatywnych rozwiązań. Karty coachingowe pomagają dotrzeć do pokładów inteligencji emocjonalnej, jaką każdy posiada. Dzięki nim można pochylić się nad konkretnym zagadnieniem po to, aby je drążyć i właściwie zrozumieć. Korzystają z nich trenerzy, coachowie, terapeuci, facylitatorzy i mediatorzy. Uczestnicy takich zadań lubią to narzędzie. Korzystanie z kart umożliwia zaangażowanie w proces, otwiera na dyskusję. Przynosi także wiele ciekawych skojarzeń, zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.
Koło Życia i Kostka Celu
Spotkanie z coachem ma swój konkretny cel. Jeśli jest on odpowiednio uwypuklony, można do niego dobrać odpowiednie narzędzia. Coaching studia, jak również doraźne porady to czas, kiedy warto nauczyć się jasno wyznaczać swoje cele. Doskonałym narzędziem jest Koło Życia, występujące także w wersji Koła Biznesu. Niezależnie od obszaru, jaki będzie omówiony, łatwo prześwietlić konkretne zagadnienie. Narzędzie to pomaga ustalić priorytety w życiu osobistym oraz zawodowym. Dzięki niemu ocenia się także poziom satysfakcji z konkretnej dziedziny. Ocenę własnej satysfakcji z poszczególnych elementów składowych koła (między innymi takich, jak rodzina, kariera, zabawa, zdrowie, finanse) można dokonać samodzielnie lub przy pomocy coacha. Kostka Celu to dodatkowa podpowiedź, co dla klienta jest ważne i w co powinien się najbardziej angażować.
Do podstawowych narzędzi pracy coacha można dołożyć także te dodatkowe. Należą do nich skalowanie, które wspiera ustalenie pierwszego kroku w działaniu oraz tzw. Action Plan. To zapis postanowień, do jakich zobowiązuje się klient po rozmowach z coachem.