Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa, dzięki której przedsiębiorcy mogą uniezależnić się od nieterminowych i niewypłacalnych kontrahentów. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów faktoringu jest faktoring z regresem. Czytaj dalej i sprawdź, czym jest faktoring z regresem.
Faktoring z regresem, znany także jako faktoring niepełny, pozwala na szybki dostęp do gotówki, która naturalnie byłaby zamrożona na fakturach z odroczonym terminem płatności. Faktorant, czyli firma korzystająca z usług faktoringowych, jest obsługiwany przez faktora, czyli instytucję świadcząca tego rodzaju usługi.
Faktoring z regresem coraz popularniejszą formą finansowania
Faktoring z regresem to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów faktoringu przez polskie przedsiębiorstwa. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Polski Związek Faktorów, w samym 2017 roku z usług faktoringowych instytucji zrzeszonych w PZF skorzystało prawie 9 tysięcy firm. Liczba przedsiębiorstw realizujących faktoring z każdym rokiem wzrasta.
Dlaczego faktoring jest tak popularny? Wiele polskich firm boryka się z problemem zatorów płatniczych, które negatywnie odbijają się na ich kondycji finansowej. Brak płynności finansowej jest poważnym problemem, który blokuje drogę do rozwoju i stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Faktoring z regresem, a także faktoring bez regresu wychodzą naprzeciw firmom, które poszukują stabilizacji finansowej.
W ramach faktoringu z regresem przedsiębiorstwo może otrzymać środki z tytułu sprzedaży z odroczonym terminem płatności nawet po 24 godzinach od momentu przekazania kopii faktury swojemu faktorowi. Dla instytucji świadczącej usługi finansowe nie ma żadnego znaczenia, czy faktorant wystawił fakturę z 7-dniowym terminem płatności, czy 45-dniowym.
Faktoring z regresem – o czym warto pamiętać?
Z faktoringu z regresem może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które w swej działalności realizuje sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Nie ma znaczenia, czy przedmiotem transakcji jest określony towar, czy usługa.
Faktoring z regresem jest również o wiele tańszą usługą finansowania faktur niż faktoring bez regresu. Na o wiele niższą cenę ma wpływ m.in. brak przeniesienia ryzyka niewypłacalności kontrahenta z faktoranta na faktora. W ramach faktoringu bez regresu firma uniezależnia się od niewypłacalnych faktorów i nie musi martwić się opóźnieniem bądź brakiem jakiejkolwiek zapłaty za sprzedany towar lub usługę.
W obu przypadkach (faktoringu z regresem i faktoringu bez regresu) faktoranci otrzymują zaliczkę w wysokości nawet 90 procent wartości faktury niemal bezpośrednio po przekazaniu jej kopii swojemu faktorowi. Wypłata pozostałej kwoty następuje w terminie płatności, który widnieje na dokumencie potwierdzającym sprzedaż danej usługi lub towaru.
W ramach faktoringu z regresem firma nie musi martwić się ewentualnym brakiem zapłaty przez kontrahenta i otrzymuje pieniądze nawet wtedy, gdy realny odbiorca dobra nie zapłacił ani złotówki. Z kolei faktoring bez regresu prowadzi do konieczności samodzielnego dochodzenia roszczeń względem nieterminowego partnera i zaspokojenia należności faktora przez faktoranta.