komornik sądowy

Komornik sądowy – kiedy skorzystać z jego usług?

Pieniądze

Pomimo iż wykonują trudną pracę, do jakiej muszą być dobrze przygotowani, nie reprezentują fachu, jaki wzbudza sympatię. Wielokrotnie mylony jest z windykatorem, jednak ich zadania oraz oczekiwania do wykonywania zawodu zdecydowanie się różnią. Czym zajmuje się oraz ile zarabia komornik w Polsce? Jakie etapy należy rozpocząć, by zacząć działalność w tymże zawodzie?

Kim jest komornik sądowy?

Na wstępie należałoby stwierdzić, kim w ogóle jest komornik sądowy. Zgodnie z aktualnymi przepisami komornik sądowy jest przedstawicielem publicznym, jaki funkcjonuje przy sądzie rejonowym. Ma prawo do wykonywania czynności wykonawczych w sprawach cywilnych. Najpopularniejsze zadania, jakie ciążą na komorniku, to wykonywanie orzeczeń sądowych i tytułów egzekucyjnych, natomiast również tworzenie raportu stanu rzeczywistego. Należy przy tymże podkreślić, że bez odpowiedniego wyroku sądu (tj. tytułu wykonawczego), egzekutor nie może rozpocząć postępowania wykonawczego na wniosek wierzyciela. Ma obowiązek realizacji orzeczenia sądów, co znaczy, iż nie może odmówić – musi podjąć się egzekucji. Co prawda wierzyciel ma prawo doboru komornika z każdego kraju Polski – wyjątek stanowią tylko egzekucje z nieruchomości. Komornik sądowy jest przedstawicielem publicznym, natomiast zatem prowadzi czynności jedynie w oparciu o orzeczenia sądowe. Bez wyroku sądowego nie może robić postępowań wykonawczych, choćby wierzyciel nalegał.

Jak zostać komornikiem

Komornik sądowy to przedstawiciel publiczny pracujący przy sądzie rejonowym, jaki co do reguły rozstrzyga o prawach cywilnych w drodze przymusu wykonawczego. Wykonuje także pozostałe czynności, m.in. przeprowadza spis inwentarza oraz tworzy raport stanu rzeczywistego przed rozpoczęciem procesu prawnego czy przed wydaniem orzeczenia. Tryb powoływania oraz odwoływania komorników sądowych jest zarządzany ustawą o komornikach sądowych oraz egzekucji. Nie każda osoba natomiast może zostać komornikiem oraz nie zmieni tego choćby deregulacja zawodów.

Predyspozycje do bycia komornikiem sądowym

By zostać komornikiem niezwykle istotne są właściwe umiejętności psychologiczne. Musi to być osoba wytrzymała na stres, krytykę, opanowana, silna psychicznie. Istotna jest stanowczość i zdecydowanie. Egzekutor nie może w trakcie realizowania zlecenia poddawać się prośbom oraz błaganiom, kierować politowaniem. Choć wydaje się to okrutne, komornik musi umieć rozgraniczyć pracę zawodową od tego, co tak faktycznie odczuwa. Absolutnie potrzebna jest znajomość prawa (skończone studia wyższe prawne czy administracyjne), umiejętność analitycznego rozumowania, natomiast również zdolności kierownicze.

Źródło: komorniksadowygliwice.pl

Dodaj komentarz