Budowniczy, projektanci jak i również sami lokatorzy, wiedzą jak ważna jest dobra wentylacja budynku. Niestety, tradycyjne modele wentylowania, są obecnie coraz mniej skuteczne i coraz bardziej bezradne wobec nowego stylu budownictwa. Budując dom, budujemy szczelnie zamkniętą przestrzeń. Gruba warstwa izolacyjna, energooszczędne płyty fundamentowe czy wielowarstwowe okna, sprawiają, że popularna wentylacja grawitacyjna, po prostu nie działa. Alternatywą jest system rekuperacji. Jak ją zamontować?
Czym jest rekuperacja?
Inaczej mówiąc, jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Znana wszystkim, wentylacja grawitacyjna, opiera się na ciągu wytwarzanym w kominach- zasysa ciepło. Nie jest ona pozbawiona wad, a niektóre z nich mogą mieć dla nas ogromne znaczenie. Rekuperacja, jako mechanizm, wykorzystuje powietrze wytwarzane przez maszynę nazywaną rekuperatorem. Dzięki temu, mamy możliwość kontrolowania powietrza: nawiewanego, usuwanego z pomieszczeń oraz procesu odzyskiwania ciepła, ze zużytego wcześniej powietrza. Najprościej rzecz ujmując, rekuperacja wymienia brudne powietrze w domu na świeże i czyste, a jednocześnie odzyskuje zgromadzone ciepło.
Montaż rekuperacji
Najlepiej pomyśleć o montażu rekuperacji na etapie budowania domu. Nie oznacza to, że w już stojącym budynku nie można jej zainstalować. W tym wypadku jednak, musimy liczyć się z większymi kosztami, a także możliwymi niedogodnościami. Prace montażowe mogą się wtedy znacznie przeciągnąć, nawet do 7 dni. Wpisanie rekuperacji w plan budowy ograniczy też wydatki, można wtedy zrezygnować np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej. Do poprawnego jej montażu, potrzebny jest projekt, dzięki któremu specjaliści będą mogli odpowiednio poprowadzić kanały, a także zabezpieczyć miejsce rekuperatora. Ważne jest również wybranie odpowiedniej firmy montującej. Postawmy na profesjonalistów, którzy zaprojektują, zamontują, a w późniejszym czasie, będą się zajmowali jej serwisowaniem. Nie wystarczy wybrać najwyższej klasy rekuperator i najlepszej jakości instalację. Gwarancją oszczędności i komfortu jest również rzetelnie wykonana instalacja wentylacyjna. Należy w tym przypadku zwrócić uwagę, czy wszystkie kanały są odpowiednio zaizolowane. Przy braku odpowiedniej ochrony, rekuperacja nie będzie wstanie odzyskać tyle energii, ile powinna. Kolejnym ważnym punktem, jest odpowiedni dobór średnic kanałów. Źle dobrane kanały, sprawią, że rekuperacja stanie się hałaśliwa. Znacznie pogorszy to komfort jej użytkowania. W najgorszym wypadku, może dojść do uszkodzenia urządzenia, bądź całkowitego zepsucia. Na koniec, pozostaje odpowiednie wyregulowanie systemu zgodnie z zaleceniami i wytyczonymi parametrami.
Rekuperacja jest innowacyjnym sposobem, na skuteczną wentylacje i odzyskiwanie energii, a co za tym idzie, z większe oszczędności. Jej wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, aby uniknąć kosztownych problemów z jej działaniem, a także zapewnić komfort jej użytkowania.