Wydawałoby się, że prowadzenie własnej firmy jest czymś bardzo atrakcyjnym. Niezależność, większe zarobki, możliwość dysponowania własnym czasem. Rzeczywistość nie jest taka różowa, a przynajmniej nie w naszym kraju. Zakładając własną działalność, należy mieć na uwadze nie tylko korzyści, jakie można odnieść, ale także pewne zagrożenia. Nie każdy będzie w stanie im podołać. Tym samym nie każdy powinien pchać się do własnego biznesu. Do podstawowych aspektów, przez które własna firma nie będzie dobrym pomysłem można zaliczyć:
– biurokrację,
– wysokie składki ZUS,
– praca przez całą dobę.
Argumenty nie do obalenia
Mówiąc o biurokracji, na pewno nie chodzi o kwestię zakładania firmy. Znacznie więcej problemów w urzędach istnieje dopiero wówczas, gdy działalność jest już prowadzona. Należy mieć świadomość, że zetknięcie z rzeczywistością urzędową może mocno zaboleć. Składki na ZUS to wciąż bardzo duże pieniądze. W odniesieniu do jednoosobowych firm jak i tych kilkuosobowych są to dosyć poważne koszty. Mimo tego, że właściciel ma firmę czynną w określonych godzinach, to jednak tak naprawdę przez całą dobę musi być mobilny, musi załatwiać wiele spraw. Tym samym ma on znacznie mniej czasu na odpoczynek, na rodzinę i inne ważne sprawy.
Jeszcze jeden ważny argument
Poza wymienionymi, należy jeszcze wskazać na bardzo ważny aspekt. Przykładowo po założeniu działalności gospodarczej chcemy zakupić mieszkanie, dom. Jeśli owa działalność jest utrzymywana dopiero rok, kredytu na mieszkanie nie otrzymamy. Dany przedsiębiorca, mimo, że zarabia znacznie więcej niż wcześniej, nie jest wiarygodnym partnerem dla banku. Tym samym z zaciąganiem kredytu hipotecznego musi jeszcze sporo poczekać. Można powiedzieć, że nie jest to wielki minus, ale jednak jest.
Własna firma to nie tylko przyjemności i korzyści. To naprawdę ciężka praca, której nie każdy daje rady podołać. Na naszym rynku mamy bardzo wiele małych firm. Trzeba jasno powiedzieć, że wiele z nich każdego miesiąca przestaje istnieć.