Pojęcia spedycja i spedytor są bardzo często mylnie rozumiane. Pomimo tego, że są to frazy bardzo ściśle związane zarówno z transportem, jak i zawodem przewoźnika, to stosowanie tych słów zamiennie jest błędem. Znajomość różnicy między firmą przewozową, a spedycyjną, to konieczność, jeśli planujemy podjąć współpracę z jedną z nich.
Czym jest spedycja?
Spedycja jest niczym innym jak organizacją przewozu z jednego punktu do drugiego. W skrócie polega ona na zarządzaniu logistyką transportu. Usługę można podzielić na:
- Transport krajowy
- Transport międzynarodowy
- Działalność handlową, która ma miejsce wtedy, gdy prawa do własności danego towaru są oddzielone od dystrybucji
- Działalność czynnościową, czyli obowiązek dopilnowania poprawności dokumentacji (przykładowo nadzór nad listami przewozowymi). Ponad to, konieczne jest również uwzględnienie środków transportu, jakim przewożony był dany ładunek
Warto również wspomnieć, że taki przewóz organizowany jest na podstawie zlecenia spedycyjnego. To sprawia, że charakter umowy zawierany z firmą spedycyjną jest inny niż w przypadku zwykłej firmy przewozowej.
Kim jest spedytor?
Spedytor, czyli inaczej osoba fizyczna lub osoba prawna. Jego zadaniem jest zorganizowanie przewozu. Niezależnie od tego, czy czynności są wykonywane przez firmę spedycyjną, czy pojedynczego przedsiębiorcę, pełnienie funkcji spedytora, to niesamowicie odpowiedzialne i niełatwe zadanie. Do obowiązków spedytora należy:
- Zajmowanie się kwestiami ubezpieczeniowymi
- Przyjmowanie zleceń, a następnie dobranie odpowiedniego środka transportu
- Kontrola zawartości przesyłki
- Odprawa celna
- Zawieranie wszelkich umów związanych z przewozem
- Zadbanie o odpowiednie przechowywanie i skład przesyłki
- Zajmowanie się kwestiami dokumentacji transportowej
- Przekazanie paczki odbiorcy
- Uzupełnienie informacji na temat czynności, które wykraczają poza przewóz towaru
Usługi świadczone przez spedytora mogą dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Ponad to, działalność może być prowadzona również w zakresie swoich własnych potrzeb. Dobrze wykonywana praca spedytora, to przede wszystkim ciągłe dbanie o to, aby transport zawsze przebiegał bezpiecznie i skutecznie.
Warto więc pamiętać, że podstawowa różnica między spedytorem, a przewoźnikiem, to przedmiot zawieranej umowy, rodzaj wykonywanej pracy. Spedytor, to podmiot organizujący przewóz. Zajmuje się wysyłką lub odbiorem przesyłki. Przewoźnik natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest zobowiązany do przewozu danego ładunku, towaru lub osób.