Certyfikacja dotycząca produkcji rolniczej obejmuje zarówno hodowlę zwierząt, jak i uprawę roślin. Dzięki wdrożeniu standardów można udowodnić utrzymywanie bezpieczeństwa oraz jakości produktów spożywczych na określonym poziomie. Posiadanie certyfikacji jest obiektywnym dowodem na zgodność z wymogami norm, dzięki temu można poprawić swoją pozycję na rynku i zyskać zaufanie kontrahentów. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych standardów, które są przeznaczone dla branży produkcji żywności.
Żywność ekologiczna
Jeden z najbardziej znanych systemów certyfikacyjnych jest skierowany dla żywności ekologicznej. Certyfikacja dotyczy produktów spożywczych produkowanych w gospodarstwach ekologicznych, które wykorzystują naturalne metody hodowli i uprawy. Aby uzyskać certyfikację należy uprawiać rośliny bez użycia sztucznych środków ochrony oraz nawozów. Certyfikacja może też dotyczyć hodowli zwierząt, przetwarzania produktów ekologicznych, a także wprowadzania na rynek żywności importowanej z państw trzecich.
Certyfikacja GlobalGAP
Jest to zestaw rolniczych standardów opartych na Dobrych Praktykach Rolniczych (z języka angielskiego GAP to skrót od Good Agricultural Practices). Posiadanie certyfikatu GlobalGAP jest dowodem na zapewnienie bezpieczeństwa oraz jakości żywności na odpowiednim poziomie. Produkcja zgodna z tymi wytycznymi oznacza także poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, a także środowiska naturalnego i zwierząt.
Certyfikat VLOG
Ten system dotyczy żywności, która produkowana jest bez użycia organizmów genetycznie modyfikowanych. Certyfikacja VLOG obejmuje zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, a także pasze, które są przeznaczone do karmienia zwierząt hodowlanych. Posiadanie znaku non GMO oznacza, że w danym produkcie nie ma też żadnych dodatków np. enzymów, barwników czy witamin, które pochodzą od organizmów genetycznie modyfikowanych.