Towarzystwa ubezpieczeniowe dość często zaniżają wypłacone odszkodowanie stosując różnorodne sztuczki. Mała kwota odszkodowania nie pozwoli na pokrycie kosztów szkody, dlatego należy napisać odwołanie. Dokument powinien stawiać sprawę w nowym świetle i ukazywać koszty, które zostały poniesione w związku z powstaniem szkody.
Jak wygląda odwołanie?
Dokument odwołania można złożyć telefonicznie, e-mailowo lub pisemnie wysyłając list do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Na złożenie odwołania mamy 3 lata, jednak lepiej zrobić to od razu po uzyskaniu decyzji. Będziemy pamiętać więcej szczegółów dotyczących szkody, co będzie bardzo pomocne podczas sporządzania dokumentu. Skuteczne odwołanie powinno zawierać podstawę prawną oraz dużo informacji na temat zdarzenia. Należy do niego dołączyć rachunki za naprawę samochodu, dojazd do lekarza czy koszty związane z leczeniem i rekompensatą. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku skomplikowanych spraw można wydłużyć ten czas do 60 dni jednocześnie informując o tym poszkodowanego.
Zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada opracowane tabele według których oblicza odszkodowania. Dokładne informacje na temat wysokości odszkodowań znajdują się więc w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, gdzie znajdziemy wszystkie możliwe urazy. Podczas analizy sprawy i ustalania wysokości odszkodowania są brane pod uwagę opinie komisji lekarskiej oraz dokumentacja medyczna. Najpierw musimy sprawdzić, czy nasze roszczenie jest podstawne. Zazwyczaj wątpliwości są w pełni uzasadnione, a poszkodowanemu należy się znacznie wyższe odszkodowanie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów znających metody działania towarzystw ubezpieczeniowych.
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy
Wiele razy towarzystwa ubezpieczeniowe stwierdzają szkodę całkowitą, aby zaoszczędzić i nie tracić czasu. Pamiętajmy jednak, że zaproponowane rozwiązanie to tylko wstępny kosztorys od którego możemy się odwołać. Możemy zakwestionować cenę samochodu, koszty naprawy oraz użyte w kosztorysie części zamienne. Towarzystwa ubezpieczeniowe dość często proponują naprawę z wykorzystaniem najtańszych na rynku części, które są bardzo słabej jakości. Właściciele bardzo często dopłacają do naprawy samochodu, aby przywrócić go do formy sprzed wypadku. W dokumencie odwołania powinniśmy zawrzeć wszystkie błędy popełnione przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dokładnie sporządzony dokument pozwoli na ponowną analizę sprawy.