Polska to kraj,który ciągle się rozwija w wielu kierunkach,a innowacyjność i jakość naszych produktów sprawia,że jako kraj osiągamy wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Jedną z dziedzin,w której Polska przoduje,a w 2018 roku została liderem,jest branża stolarki okiennej. W porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej,Polska plasuje się na pierwszym miejscu jako producent okien,których eksport stanowi 50% ogólnej produkcji. Pozostałą część stanowi zbyt na krajowym rynku,w tym głównie w renowacjach a także w nowym budownictwie.
Tak wysokie wyniki zawdzięczamy ponad w 2 tysiącom firm,które zajmują się produkcją nie tylko okien,ale także drzwi,bram i rolet. Kilka największych z nich daje 30% udziałów w rynku,co jest zasługą bardzo dobrej jakości produkcji,logistyki i wysokiego poziomu komunikacji między producentem,dostawcą a klientem.
Okna na eksport
Połączenie najlepszych technologii i rozwiązań przy produkcji okien z konkurencyjną ceną sprawia,że jesteśmy najlepsi w tej branży. Oferujemy zagranicznym klientom produkty o bardzo wysokiej jakości w bardzo korzystnej cenie,dlatego cieszyć się możemy miejscem lidera wśród producentów okien w całej Europie. Wychodzimy również naprzeciw klientom spoza naszego kontynentu i coraz częściej nasze okna sprzedawane są na rynku USA,Kanady czy Wietnamu.
Warto także dodać,że również w przypadku produkcji drzwi zewnętrznych Polska jako kraj wciąż prężnie się rozwija,co wynika z danych Centrum Informacji Branżowej. Według badań,w 2010 roku należało do nas 60% całej produkcji przypadającej na północno-wschodni region dystrybucji Roto. Dzięki takim sukcesom mamy coraz większe szanse na czynny udział w bardzo ważnym w dzisiejszych czasach runku energooszczędnych drzwi zewnętrznych.
Kilka słów o polskich markach
Wśród największych producentów,którym zawdzięczamy tak wysoką pozycję w branży stolarki okiennej jest kilka firm cieszących się bardzo dużym udziałem w eksporcie produktów. A oto kilka z nich:
Oknoplast. 70% produkcji tej firmy przeznaczona jest eksport. Firma założona została w 1994 roku przez Adama Placka,a w chwili obecnej prowadzona jest przez jego syna Michała Pacaka. Od początku prężnie rozwijająca się firma z siedzibą w Ochmanowie pod Krakowem. Z 60-osobowej załogi przeistoczyła się w zakład zatrudniający około 1200 osób. Na chwilę obecną posiada 2500 salonów na terenie całej Polski i Europy
Drutex. Firma założona 1985 roku przez byłego wojskowego Leszka Gierszewskiego. Na początku firma produkowała siatki ogrodzeniowe,druty i wyroby druciane,stąd też nazwa. W 1994 roku,a więc niecałe 10 lat po założeniu firmy,ukierunkowali się w branży stolarki okiennej i w chwili obecnej 70% ich produkcji stanowi eksport. Okna firmy Drutex cieszą się uznaniem w większości krajów Unii Europejskiej a także USA.
Dako. Kolejna polska firma,która została założona początkiem lat 90-tych. Jej założycielami są bracia Jerzy i Janusz Studzińscy. W chwili obecnej posiadają dwa rozbudowane parki technologiczne w Nowym Sączu. Okna tej marki wysyłane są do 20 krajów na całym świecie,a szczególną popularnością cieszą we Francji. 50% produkcji Dako przeznaczona jest na eksport.
Fakro. Firma z siedzibą w Nowym Sączu założona w 1991 roku przez Ryszarda Florka. Specjalizuje się głównie w produkcji okien dachowych,z czego 70% przeznaczone jest na eksport. Na chwilę obecną na terenie Polski i poza jej granicami prosperuje 12 fabryk firmy Dako,gdzie zatrudnionych jest ponad 3000 osób