Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, każdy pracownik zobowiązany jest przestrzegać zasad BHP. Pracodawca natomiast zobligowany jest zapewnić wszelkie środki ochronne, aby wykonywana praca była dla jego pracownika bezpieczna.
Jednym z kluczowych środków takiej ochrony jest odzież BHP. Lista obowiązkowych elementów odzieży roboczej nie jest uniwersalna dla wszystkich rodzajów prac, lecz jest zróżnicowana właśnie pod tym kątem. Nie jest jednak trudno właściwie ją skompletować. Ubrania robocze poza ochroną zdrowia pracownika, często także zapewniają zabezpieczenie jego prywatnej odzieży. Dla pracodawcy w zasadzie nie ma to znaczenia, natomiast pracownik odczuwa większy komfort pracy, a także może pracować z większym zaangażowaniem, dzięki świadomości dbałości pracodawcy o niezbędną odzież roboczą. Wobec tego, warto zadbać o taką odzież, nawet w przypadku prac, gdzie nie jest to narzucone względami bezpieczeństwa.
Niewątpliwie podczas wykonywania prac fizycznych, w których stopy pracownika mogą być narażone na urazy z tytułu upadku ciężkich przedmiotów, wspomniany środek ochrony zapewnią odpowiednio przystosowane buty robocze. Miejscem szczególnie narażonym na tego typu zdarzenia jest chociażby kopania, budowa, magazyn, hala produkcyjna.
Dbałość o bezpieczeństwo dłoni pracowników, nie tylko we wspomnianych miejscach pracy, zapewniają rękawice robocze. Wyposażenie pracowników w rękawice, obok spełnienia wymogów, zapewnia także pracodawcy zabezpieczenie przed utratą cennych rąk do pracy. Jest to obecnie tym cenniejsze, iż wiele firm boryka się ze znalezieniem specjalistów do wykonywania danej pracy.
Wiele zawodów wymaga także dbałości o odpowiednią widoczność wykonujących pracę osób. Szczególnie ważne jest to na placach budowy, bądź podczas remontu dróg, gdzie trzeba przypilnować, aby pracownicy właściwie nosili kamizelki odblaskowe.
W przypadku pracy w warunkach obniżonej temperatury, jak chociażby w magazynie, lub hali chłodniczej wymagane jest wyposażenie pracowników w polary robocze, chroniących przede wszystkim ich zdrowie.
Odzież robocza powinna być traktowana przez pracodawców jako ochrona cennych zasobów ludzkich, a nie tylko przykry wymóg, regulowany odpowiednimi przepisami.