Każdy, niezależnie od wieku, korzysta z bankowości. Co prawda inne produkty finansowe są skierowane do młodzieży, inne do osób 30 czy 40+, a inne do seniorów. Sprawdziliśmy, z jakich najchętniej korzystają osoby starsze – oto nasz TOP 5. Panuje stereotyp, że osoby starsze obawiają się banków i bankowości elektronicznej. Chętniej trzymają oszczędności w puszcze po kawie niż na koncie oszczędnościowym czy też lokacie, a np. kredyt samochodowy pozostaje w sferze marzeń z racji niskiej emerytury. Aplikacje mobilne z kolei to zupełnie nie ich bajka. Czy aby na pewno?
Okazuje się, że seniorzy w wieku 70+ czy 80+ mają takie obawy, a w kwestiach finansowych pomagają im najczęściej wnuki, ale osoby w wieku 50 czy 60+ świetnie radzą sobie samodzielnie. A zatem – jakie produkty bankowe są wśród nich najpopularniejsze?
Konto oszczędnościowo-rozliczeniowe
Popularny ROR, czyli konto oszczędnościowe, ma chyba każdy – posiadanie konta bankowego znacznie ułatwia nam codzienne zarządzanie finansami. Możemy śledzić domowy budżet, analizować nasze wydatki, nauczyć się je planować. Przez Internet łatwo sprawdzimy stan konta, wykonamy przelew czy stałe polecenie przelewu, kupimy bilet na pociąg albo koncert itd. Coraz chętniej seniorzy przekonują się także do korzystania z aplikacji mobilnych – obsługa konta z poziomu smartfona, z dowolnego miejsca, jest jeszcze prostsza! Każdy bank oferuje swoje aplikacje, aby w pełni nadążać za potrzebami klientów
Kredyt samochodowy lub gotówkowy
Wielu z nas zaczyna spełniać marzenia dopiero na emeryturze. Dalekie wyjazdy, słoneczne wakacje, przeprowadzka czy nowy samochód to jedne z zachcianek, na które wcześniej nie możemy sobie pozwolić. Jednak często korzystamy ze wsparcia banku i zaciągamy kredyt samochodowy albo gotówkowy. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, ale i wady.
Gotówkowy oznacza minimum formalności i brak konieczności tłumaczenia się z naszych planów, ale wyższe oprocentowanie. Kredyt samochodowy zaś to bardziej skomplikowana procedura i konieczność wkładu własnego, ale jest bardziej opłacalny. Warto przemyśleć za i przeciw obu rozwiązań przed podjęciem decyzji.
Lokaty
Wielu seniorów lokuje nadwyżki finansowe w produktach bankowych. Popularne nadal są tradycyjne lokaty długoterminowe, np. na 6, 12 lub 24 miesiące, ale także fundusze inwestycyjne. Osoby 50 i 60+ to pokolenie, które nie obawia się korzystania z usług banku, ma pewną wiedzę ekonomiczną i chętnie ją wykorzystuje w praktyce.
Założenie lokaty to zawsze zysk, ale także ochrona pieniędzy przed inflacją, więc warto rozważyć tę opcję. Co prawda oprocentowanie nie jest wyjątkowo atrakcyjne, ale można znaleźć oferty specjalne. Godne uwagi są też fundusze inwestycyjne łączone z lokatą – podobne rozwiązania oferuje coraz więcej banków, gdyż mają one swoich zwolenników.